Zpráva z Kongresu Twins 2012, Florencie

Ve dnech 1. – 4. dubna 2012 se konal 2. Světový kongres o těhotenství s dvojčaty – biologie, genetika, klinické výzvy a jedinečnost těhotenství s dvojčaty, současně se 14. Kongresem Mezinárodní společnosti studií dvojčat (ISTS) v Italské Florencii.

Počasí účastníkům přálo, bylo slunečno a teplota přes 20°C. Ovšem program kongresu byl natolik nabitý a zajímavý, že na prohlídku Florencie mnoho času nezbylo. Úvodní otvírací ceremoniál s recepcí se konal v úchvatném historickém Paláci Vecchio (před nímž stojí kopie Michelangelova Davida).

Na kongres se sjeli vědci, odborníci a zájemci o dvojčata z celého světa. V rámci kongresu se konala valná hromada ICOMBO, kde se sešli zástupci 17 států z celkového počtu 22členských států.

Významnou doprovodnou akcí byla výstava vědce, umělce a lékaře dr. Davida Teplici z USA v Ústavu neviňátek (Istituto degli Innocenti ) v centru Florencie. Zajímavostí je, že právě zde byl do praxe zaveden první „baby-box“ již před 600 lety. Výstava nazvaná „Twins, art and science“ (Dvojčata, umění a věda) byla velkolepým lákadlem na probíhající kongres. Na fotografiích chirurga a plastického chirurga Davida Teplici jsme mohli vidět nejen umělecké ztvárnění propojenosti dvojčat, ale také vědecky pojaté fotografie, které upozorňovaly na symetričnost a zrcadlovost v tělesných proporcích a znacích u dvojčat. Kromě výstavy měl dr. Teplica na kongresu také přednášku o svém vědeckém zkoumání dvojčat. Zjistil, že některá dvojčata jsou zrcadlově symetrická, jiná mají stejné tělesné znaky, když se jejich obrazy překryjí. Čím jsou dvojčata starší, tím více společných (nebo zrcadlových ) znaků se na jejich těle objevuje.

V průběhu kongresu se každý den konalo mnoho paralelních sezení na různá témata – od těhotenství, transfúzního syndromu u dvojčat a jeho léčení, porodech dvojčat a způsobech jejich vedení, péče o novorozence včetně kojení, přes psychologická témata týkající se dvojčat (vliv epigenetiky, odloučení dvojčat, společného smyslu pro humor, apod.) až po problematiku DMO a života „přeživších dvojčat“. Škoda, že člověk nestihl obsáhnout všechny přednášky, kdy jedna byla zajímavější než druhá…

Další doprovodnou akcí byla prezentace filmu Lone Twin, který uvedla přímo jeho autorka, režisérka a producentka, paní Anna Van der Wee.

Filmařka Anna Van der Wee měla bratra dvojče, který zemřel při tragické nehodě ve věku 20 let. Od doby jeho smrti, Anna cítila, že jí něco v jejím životě chybí. To vše se změnilo, když se rozešla se svým posledním přítelem a vydala se hledat odpověď na otázky, které ji trápily..
„Hledala jsem něco, co jsem nemohla najít. Myslel jsem, že by to mohlo mít něco společného s mým dvojčetem a tak jsem začala zkoumat dvojčata, jejich vztahy a zaměřila jsem se i na ta dvojčata, která utrpěla ztrátu svého dvojčete, „vysvětluje.

Svůj výzkum shrnula do dokumentárního filmu Lone Twin, který je dojemným pohledem na vzájemném propojení mezi dvojčaty a o tom, jak smrt jednoho může ovlivnit druhé dvojče. Aby příběh Anny Van der Wee vyzněl tak, jak jej cítila, ve filmu hovoří pouze dvojčata. Dokonce i odborníci, kteří se objeví ve filmu, jsou dvojčata (či se jako dvojčata narodila nebo byla počata). Malou ochutnávku filmu můžete shlédnout zde.

Krom dalších mnoha světoznámých vědců měla na kongresu několik svých vystoupení i dr. Nancy Segal, autorka mnoha knih o výzkumu dospělých dvojčat (kniha Nedělitelná dvěma vyšla i v češtině) pracující na katedře psychologie Kalifornské university. Doktorka Segal přednášela i na 1. Mezinárodní konferenci Život s dvojčaty v Praze 2011.

Fotky z tohoto kongresu najdete pod záložkou Foto