Aktuality

HLEDÁME TROJČATA. Do televizní reklamy hledáme trojčata. 3 kluky, 3 holky, nebo Mix (kluci, holky) nebo Dvojčata, která mají sourozence, který je jim blízký věkově. Věk: 17 – 20 let, běloši. Natáčení mezi 22.6. – 28.6.2017 Finance: 10.000 na den na osobu Práva na použití 80.000 na osobu. Fotografie trojčat, případně dvojčat se sourozenci posílejte na stopcasting@stopcasting.com. Prosím, popište pečlivě, kdo je na fotkách a nezapomeňte poslat i telefonní kontakt. CASTING: úterý 16.5. nebo středa 17.5. vždy mezi 10-15:00 (vyberte si čas i den který se vám hodí, všichni 3 musí dorazit společně) u nás ve STOPCASTINGU, Peckova 5 – Karlín. Těšíme se na Vás!
 

 
 DVOJČATA S MALLORY, MALLORY S DVOJČATY

Plakat_Mallory

Srdečně Vás zveme na promítání dokumentárního filmu oceněného na MFF 2015
následnou besedu s Mallory
v pátek 21. dubna 2017 od 19 hodin
v nekuřácké café-restauraci ASTON, Preslova 13, Praha 5

Rodiče dvojčat i sama dvojčata jsou vítáni.
Vstupné dobrovolné jako příspěvek pro Mallory.


 

Dnes (12.4.2017) po jedenácté hodině se podařilo téměř neuvěřitelné – pozměňovací návrh ministra Chvojky prošel poslaneckou sněmovnou!!! Od ledna 2018 budou mít rodicě vícerčat možnost čerpat nikoliv „jen“ 220 000,- jako rodiny d dítětem narozeným samostatně, ale 330 000,-!!!

Gratuluji, pane ministře Chvojko !!! Děkujieme!!
Děkuji i všem maminkám, které přišly hlasování podpořit!!!!


Pro osamělého tatínka se šesti dětmi z Chrudimska (nejmladší 4letá dvojčata chlapec a děvče, dcera 20, synové 13, 10 a 8 let) pořádáme sbírku oblečení a potřeb pro děti. Dvojčátka mají velikost 100-120, botičky 26-28, případně budou rádi i za nějaké hračky pro děti tohoto a staršího věku, hygienické potřeby nebo trvanlivé potraviny.

V případě, že by někdo chtěl poslat finanční příspěvek, je možné využít veřejné sbírky pro vícerčata a do poznámky pro příjemce napsat heslo „Jaroslav“ (215252811/0600, pohyb na účtu lze sledovat zde). Tyto peníze půjdou na potřeby todiny pana Jaroslava (např. zaplacení nájmu).
Děkujeme za jakoukoliv pomoc!
Adresa:
Jaroslav Čepěl
Bílý Kámen 114
Podhořany u Ronova
538 42 Ronov nad Doubravou


Milé maminky dvojčat a vícerčat!
Vypadá to, že se začíná blýskat na lepší časy… pan ministr Chvojka tak, jak slíbil, předložil pozměňovací návrh na zvýšení rodičovského příspěvku pro rodiny s vícerčaty. Tento pozměňovací návrh se bude projednávat ve 2.čtení zákona o státní socialní podpoře v Poslanecké sněmovně dne 1.3.2017. Pokud byste chtěli přijetí zákona podpořit, můžete napsat jednotlivým poslancům důvody, proč je navýšení rodičovského příspěvku pro dvojčata a vícerčata vhodné. Emailove adresy poslancu najdete zde: http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=192
Za každou podporu budeme vděčni!


„V týdnu od 13. února 2017 bude probíhat již desátý ročník kampaně Národní týden manželství, tentokrát s tématem „recept na dobré manželství“.
Klub dvojčat a vícerčat se do kampaně zapojí Manželským setkáním rodičů dvojčat, které se bude konat 13.2. od 17 hod. v restauraci Pod Vyšehradem, Praha 2″.


Konečně se opět po letech otevřelo téma podpory rodin s vícerčaty. Jsem moc ráda, že se toho pan ministr ujal tak brzy po svém jmenování… Jasně, teď budou všichni říkat, že na to mysleli už dávno… Od roku 2002 se snažíme téhle změny dosáhnout a vždy to skončilo na argumentu (který také v reportáži zazněl), že i rodiny, které mají děti krátce po sobě, jsou znevýhodněné :-(Tak si držme palce!!!
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/217411000100128/video/519268

Zde je k dispozi : Modelové_situace_rodin_s_dětmi_2017


Tisková zpráva Klubu dvojčat a vícerčat

ke křtu 2. rozšířenému vydání knihy Dvojčata dne 13. 1. 2017

 

V pátek 13. ledna se konal křest 2. rozšířeného vydání knihy Dvojčata autorky Kláry Vítkové Rulíkové.

První vydání v roce 2002 i další aktualizované dotisky v letech 2004, 2008, 2012 a 2012 byly okamžitě rozebrány, proto vydavatelství Cpress přišlo s nápadem vydat další aktualizované a rozšířené vydání.

Kmotry knihy se stali rodiče dvojčat – herečka Michela Maurerová, maminka téměř osmiletých dvojčat Magdalenky a Pepíka a ministr pro lidská práva Jan Chvojka, otec tříletých dvojčátek Honzíka a Jáchyma.

U příležitosti křtu Míša Maurerová zavzpomínala na její první seznámení s autorkou knihy a Klubem dvojčat, kde absolvovala předporodní přednášku a následně ji Klub a jeho stránky doprovázel radostmi a strastmi rodičovství s dvojčaty: „Když jsem čekala dvojčata (a i když jsem je už porodila), byl její „klub dvojčat“ záchrannou stanicí mého duševního zdraví.“

Ministr Jan Chvojka zmínil nespravedlnost v pobírání rodičovského příspěvku u rodin s dvojčaty a vícerčaty, které nyní mají nárok na stejnou částku jako rodiny s jedním dítětem. „Mám úmyslu pracovat na novele zákona o státní sociální podpoře, která srovná tuto nespravedlnost. Ten rozdíl mi přijde nelogický. S dvojčaty a vícerčaty se náklady domácnosti pochopitelně zvyšují. Rád bych, aby tyto rodiny měly nárok na příspěvek alespoň o polovinu vyšší,“ uvedl.


 

 

dvojky

 

Nabízíme k prodeji knihu Dvojčata (2. rozšířené vydání) za cenu 215,-Kč. Knihu je možné zakoupit na našich přednáškách, nebo vám ji můžeme zaslat na dobírku (příplatek za poštovné 69,-Kč). Při platbě předem na účet je poštovné 40,-Kč.
Pokud máte o publikaci zájem , kontaktujte nás emailem na adresu dvojcata@atlas.cz.

 


 

 

KDaV o.p.s.  a  RHB MUDr. Jarmila Haubnerová

pořádají

první letošní přednášku v pátek 27.1.2017  v době 16-18 hod.

v prostorách nového Oddělení dětské rehabilitace Mudr Haubnerové, Poliklinika Barrandov
(Krškova 807/21, Praha 5)

Bude nás víc – čekáme dvojčata
Témata: Těhotenství, porod, kojení, péče o dvojčata

přednáší Mgr. Klára Vítková Rulíková, laktační a rodinná poradkyně        

cena 200,– Kč (doprovod zdarma)

Počet míst je omezen – přihlášky na tel. 603 811 154


 

V prosinci 2016 se stal patronem Klubu dvojčat a vícerčat – zpěvák, skladatel a herec – Daniel Landa (otec 13tiletých dvojčat).


Obrátila se na nás studentka Monika s prosbou o rozšíření jejího dotazníku k ročníkové práci. Prosím tedy dvojčata bez rozdílu věku, která by se chtěla do výzkumu zapojit, aby zodpověděla výzkumné otázky zde:

http://www.survio.com/survey/d/G8O7P1K5U3C8F0I5N
Děkujeme

Mgr. Klára Vítková Rulíková


 

 

Dne 7. listopadu 2016 pořádá v Praze Klub dvojčat a vícerčat o.p.s., další mezinárodní konferenci „Život s dvojčaty“.
Tentokrát bude zaměřena na vážnější téma – ztráta dvojčete. Na konferenci přislíbila účast holandská režisérka Anna Van der Wee, která zde promítne svůj film „Lone Twin“, na který naváže krátkou besedou. Na konferenci vystoupí další čeští odborníci (MUDr. Tatjana Horká, Mgr. Klára Vítková Rulíková a další).
Konference akreditována jako součást celoživotního vzdělávání u Asociace klinických psychologů a České asociace sester.
Na konferenci bude navazovat 8. 11. (9 – 12hod.) workshop o pomoci rodinám/dvojčatům při ztrátě dvojčete.
Počet účastníků je omezen, přihlášky vyplňte do 31.10.2016.
Těšíme se na Vás!

Zvu vás k vyplnění následujícího formuláře:
Přihláška na mezinárodní konferenci Život s dvojčaty 2016
 

 


Srdečně Vás zveme v neděli 26. června 2016 od 13 hodin do Hotelu Sladovna v Černé Hoře (asi 25 km od Brna) na dobročinné odpoledne plné zábavy pro celou rodinu. Výtěžek akce je určen na pomoc při péči o hendikepovaná trojčata Vojtu, Davídka a Oldu Koláčkovi.

 

plakátek

______________________________________________________________

Tisková zpráva Klubu dvojčat a vícerčat o.p.s. k ukončení veřejné sbírky konané na podporu rodiny s paterčaty

Klub dvojčat a vícerčat o.p.s. v květnu roku 2013 (tehdy organizace fungovala pod názvem Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat, o.s.), měsíc před narozením paterčat, zřídil a vyhlásil veřejnou sbírku, jejímž účelem byla „…pomoc rodině paní Alexandry Kiňové, které se narodila první paterčata v České republice, především na zajištění podmínek pro poskytování plnohodnotné péče, nezbytného vybavení, ubytovacího zařízení a všestranné komplexní pomoci v počátečním období…“. Tuto sbírku aktivně propagoval a spravoval, průběžné, závěrečné i konečné vyúčtování dle zákona o veřejných sbírkách podával Magistrátu hl. města Prahy, který sbírku povolil.

Na žádost právní zástupkyně rodiny Alexandry Kiňové, JUDr. K. Samkové, byla sbírka k 17. 4. 2015 ukončena. Přes roční snahu převézt čistý výtěžek veřejné sbírky na rodinu paní Alexandry Kiňové, se nepodařilo nalézt shodu s její právní zástupkyní na znění darovací smlouvy. Konečné vyúčtování veřejné sbírky bylo dle zákona odevzdáno magistrátu hl. města Prahy k 31. 12. 2015. Na základě rozhodnutí Magistrátu hl. města Prahy, které nabylo právní moci dne 12. 4. 2016, byl čistý výtěžek ukončené veřejné sbírky ve výši 616 440,31 Kč převeden do rozpočtu Hlavního města Prahy, ze kterého budou následně převedeny na účet paní Alexandry Kiňové.

———————————————————————————————————————————

 
KDaV o.p.s.  a  RHB MUDr. Jarmila Haubnerová

pořádají dne 24. 6. 2016  v době 17-19 hod.
v prostorách nového Oddělení dětské rehabilitace, Poliklinika Barrandov
(Krškova 807/21, Praha 5)

Přednášku    Bude nás víc – čekáme dvojčata
Témata: Těhotenství, porod, kojení, péče o dvojčata

 přednáší Mgr.Klára Vítková Rulíková, laktační a rodinná poradkyně        

 cena 200,- Kč (doprovod zdarma), pro účastníky je připraven malý dárek

 Počet míst je omezen – přihlášky na tel. 251 086 303 nebo 603 811 154


Chcete se zúčastnit mezinárodního výzkumu ICOMBO o životě rodičů dvojčat-samoživitelů? Pokud ano, prosíme o vyplnění níže uvedeného dotazníku. Předem děkujeme.
https://www.surveymonkey.com/r/W6FFL9L


Milí rodiče dvojčat, dvojčata a učitelé dvojčat.

Po 4 letech provádím opět dotazníkové šetření Dvojčata v pedagogické praxi.
Budu Vám moc vděčná za vyplnění dotazníku (i v případě, že jste se zúčastnili/nezúčastnili minulého dotazníkového šetření). Rodiče (dvojčata), kteří jsou zároveň učiteli prosím o vyplnění obou dotazníků. Vím, že dotazník není ideální, ale snažím se zachovat stejné znění jako při prvním průzkumu.
Děkuji Vám za spolupráci.
Klára V.R.
https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/23551/
https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/svojcata-v-pedagogicke-praxi/
https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/dvojcata-v-pedagogicke-praxi/

Ve středu 30. 3. 2016 uvedl divadelní spolek Kašpar charitativní představení Richard III.  u příležitosti 50. narozenin představitele titulní role Jana Potměšila. Klub dvojčat a vícerčat o.p.s. podpořil tuto akci účastí 25 rodičů a dospělých dvojčat. S Janem Potměšilem pojí Klub dvojčat a vícerčat o.p.s. dlouhodobá spolupráce – v roce 2000, kdy mělo představení Richard III. v režii Jakuba Špalka premiéru, Jan Potměšil slavnostně otvíral první poradnu Klubu dvojčat na Barrando. Při té příležitosti přečetl úryvky z povídky „Vezmeme si Háčko“ od významného českého spisovatele, překladatele a anglisty Radoslava Nenadála.

Otvírání poradny

Ačkoliv od derniéry tohoto představení uplynulo už pět let, Jan Potměšil i ostatní „Kašpaři“ podali vynikající výkony a potěšili své věrné publikum.

Honzo, všecko nejlepší!!!!

12400535_971001379601928_2255602961379172481_nRichard III11147057_10206359987302214_1725972124203212503_o            https://www.flickr.com/photos/ricarderon/…/72157666439450322


 

Jedna z rodin, které pomáháme má své webové stránky!
Podívejte se na http://trojcata-kolackovi.webnode.cz/


Rádi bychom vás upozornili na sbírkovou akci víček pro malou Elišku, která se narodila s DMO. Informace k víčkové sbírce zde na FB.

Pokud chcete rodině přispět peněžní částkou, můžete peníze poslat na náš transparentní účet Klubu dvojčat na pomoci rodinám s dvojčaty a vícerčaty v krizi (účet je zřízen u GE bank  215252811/0600. Do poznámky je nutné uvést jméno Eliška Biskupová. Peníze budou použity na podporu Eliščiných speciálních rehabilitací (cena jedné rehabilitace je cca 60 tisíc i s ubytováním).

DĚKUJEME


V listopadu 2015 byla z transparentního účtu  GE Bank s číslem 215252811/0600 (zřízeného na pomoc rodinám s vícerčaty v krizi) převedena částka  12.779, 26 Kč na úpravu sedu ortézy pro Davidka. Více o rodině zde .

Stav transparentního účtu můžete sledovat zde .
Všem dárcům děkujeme.


 Děvčata-dvojčata 23 let hledají muže-dvojčata ve věku 23-33 let k seznámení a sdílení dvojčecích radostí i strastí.

V případě Vašeho zájmu pište na simonstanova/zavináč/gmail.com.


 

Pokud byste měli zájem podílet se na výzkumu studentky brněnského gymnázia Petry Bulantové, prosím o vyplnění následujícího dotazníku .

 

SOUROZENECKÝ VZTAH JEDNOVAJEČNÝCH DVOJČAT

Studentka Veronika z Brna se na nás obrátila s prosbou o kontakt na jednovaječná dvojčata ve věku 50-70let pro svou bakalářskou práci na téma Sourozenecký vztah a jeho vývoj v průběhu života u jednovaječných dvojčat.
Zájemci o účast ve výzkumu, prosím, kontaktujte studentku na: stranikovaveronika@seznam.cz.
Děkujeme za spolupráci!


Klub dvojčat a vícerčat o.p.s. se dnes, 22. října, na pěší zóně Anděl prezentoval na již devátém ročníku Dne neziskových organizací. Cílem akce je zvýšit osvětu o fungování neziskových organizací na Praze 5 a informovat o nabídce sociálních služeb. Záštitu nad akcí převzal zástupce starosty Mgr. Jan Smetana a Bc. Tatiana Konrádová,radní MČ Praha 5.

Anděl2015 Anděl_22015


Dovolujeme si Vás pozvat na koncert na podporu trojčat Vojty, Davida a Oldy (více o rodině zde ).
BAVÍ NÁS POMÁHAT!
plakátKDaV

Pro natáčení televizní pohádky „Slíbená princezna“, režie Ivan Pokorný, hledáme do mluvených rolí dvojčata – muže, ideálně cca 35 let (25-45), herecké zkušenosti nejsou podmínkou.

Natáčení bude probíhat v období duben-červen 2016 převážně ve středních Čechách a na Lounsku (předtáčka 1 nat. den v zimě, ve druhé polovině května několik dní v Chorvatsku), odhadem celkem 6 natáčecích dnů.

Kamerové zkoušky se uskuteční ve 2. polovině října v Praze.

Fotografie (celé postavy i portréty, stačí mms) a kontakty prosím posílejte do 18.10.2015 na adresu: info@jjcasting.cz, děkuji!

Jana Jiříčková

Casting Director

+420 737 163 227

 

Milé maminky, tatínkové, dvojčata/vícerčata,
prosím Vás o vyplnění krátkého dotazníku:

https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/casopis-dvojcata/


 

setkání dvojčata

Milovický zábavní přírodní park Mirakulum, pořádá ve spolupráci s Klubem dvojčat a vícerčat o.p.s.,v sobotu 22.srpna 2015 - Sraz dvojčat a vícerčat bez rozdílu věku.
Opět budeme usilovat o překonání loňského zápisu do České Guinessovy knihy rekordů.
Hezké léto a těšíme se na viděnou!

_______________________________

Prohlášení Správní rady Klubu dvojčat a vícerčat o.p.s. k veřejné sbírce na pomoc rodině s prvními paterčaty a k vyjádření právní zástupkyně JUDr. Samkové zveřejněné na Romea.cz

Veřejná sbírka za účelem pomoci rodině paní Alexandry Kiňové byla zřízena na jaře 2013, před narozením paterčat. Účelem sbírky je „získání peněžitých příspěvků na pomoc rodině Alexandry Kiňové, které se narodila první paterčata v České republice, především na zajištění podmínek pro poskytování plnohodnotné péče, nezbytného vybavení, ubytovacího zařízení a všestranné komplexní pomoci v počátečním období všestranného vývoje paterčat“.   Zřizovatelem a jediným disponentem se stal Klub dvojčat a vícerčat, o. p. s. (dále jen KDaV) prostřednictvím své ředitelky Mgr. Kláry Vítkové Rulíkové. Vzhledem k renomé organizace i její ředitelky, bylo pro dárce zárukou, že přispívají na dobrou věc a peníze budou řádně využity ve prospěch rodiny s prvními paterčaty. I proto se na účtu za dobu trvání sbírky shromáždilo téměř tři čtvrtě milionu korun.

V červenci roku 2014 poprvé požádala paní Alexandra Kiňová o převod peněz na rodinu. Po zvážení všech důsledků, které by toto rozhodnutí mělo, žádost zase stáhla. V této době nebyl z peněz získaných sbírkou uskutečněn žádný výdaj, se kterým by rodiče paterčat nesouhlasili.

Podruhé byl KDaV doporučeným dopisem požádán o převod peněz v lednu 2015. Ještě v lednu se sešla správní rada a jednala o tom, jakým způsobem proběhne ukončení sbírky a převod na rodinu. Rodiče paterčat s předsedkyní Klubu přestali komunikovat.

Dne 29. 1. 2015 nám byl doručen dopis od JUDr. Samkové, která nám oznamovala, že je právní zástupkyní rodiny s paterčaty (což rodiče paterčat na dotaz terénních pracovnic popřeli). Když jsme prostřednictvím našeho právního zástupce požádali pani doktorku o doklady, které ji opravňují jednat jménem rodiny, podala na něho stížnost ke Kontrolní komisi České advokátní komory.

Od ledna do března probíhala korespondence mezi  Magistrátem hlavního města Prahy (dále jen MHMP), sociálním odborem Lysá nad Labem a KDaV. Není pravda, že by KDaV nic k ukončení sbírky nepodnikl. MHMP  se do řešení situace nikterak nezapojil, přestože paní Alexandra Kiňová osobně podala stížnost na zneužívání transparentního účtu, zneužívání nebylo prokázáno.  KDaV ze své iniciativy požádal o názor právních zástupců MHMP na převod finančních prostředků na rodinu. (Poprvé KDaV kontaktoval MHMP v létě roku 2014 se stejným dotazem, kdy jsme získali od MHMP informace, jak by bylo možno postupovat.) Ředitelka KDaV, paní Vítková Rulíková, přestože je v dlouhodobé pracovní neschopnosti, se snažila tato jednání posunout dál k jednoznačnému výsledku. Kdybychom čekali až na skončení její pracovní neschopnosti, nebyly by do dnešního dne podniknuty žádné kroky k ukončení sbírky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (dále jen MPSV) se do řešení problematiky veřejné sbírky nezapojilo vůbec. Nepočítáme-li skutečnost, že paní ministryně Marksová již v lednu ve sdělovacích prostředcích uvedla, že jedná o převodu peněz na účet jiné organizace. S kým však paní ministryně jedná, nám není známo, naši organizaci do dnešního dne v této záležitosti nekontaktovala ani ona, ani nikdo z MPSV. Oficiálně nám do dnešního dne nebyl sdělen žádný návrh v tomto smyslu.

Správní rada zvažovala možnost převodu sbírky na jinou organizaci, a to poté, co o ní mluvila ministryně Marksová v TV  a následně se ozvalo rodinné centrum Milovice, že by byli ochotni sbírku převzít. Správní rada požádala o vyjádření právníka, zda je tento způsob – převedení sbírky z jedné organizace na druhou – vůbec možný, protože s ničím takovým zákon o veřejných sbírkách nepočítá. Nakonec správní i dozorčí rada rozhodla, že tento způsob by mohl vyvolat domněnku, že Klub dvojčat řádně neplnil své povinnosti zřizovatele veřejné sbírky. Nic takového se nestalo a my si nepřejeme, aby takový převod vrhal na naši organizaci jakýkoliv stín podezření. Proto jsme nakonec vybrali jiný způsob a to ukončení sbírky a převod čistého výtěžku přímo na paterčata, pro která byla sbírka zřízena.

Mezitím nám přišlo několik výzev k ukončení sbírky od JUDr. Samkové. Součástí těchto výzev mimo jiné byly i nepatřičné poznámky k osobnímu životu ředitelky KDaV paní Vítkové Rulíkové, seznam trestních oznámení, které na nás jako KDaV i jako jednotlivce, kteří ho představují, podá, když nebudeme konat tak, jak nám ona nařizuje. Jako lidé, kteří se v soudní síni nepohybují pravidelně, nemáme zkušenosti s tím, jak mezi sebou a s protistranou komunikují právníci. Je tedy možné, že to co jsme považovali za cílené urážky a vyhrožování je jen běžnou právnickou „latinou“. Paní právní zástupkyně si patrně vůbec neuvědomuje, že ani jí, ani jejím klientům nepřísluší rozhodovat o této veřejné sbírce a vše, co jsme učinili k ukončení sbírky bylo z naší dobré vůle a snahy respektovat přání rodiny, pro kterou byly tyto peníze shromážděny. Co však tyto výzvy právní zástupkyně naopak neobsahovaly, byl návrh řešení, které by bylo v souladu se zákony ČR a s rozhodnutím správní rady KDaV. Dokonce ani jednou nebyl vznesen dotaz na to, jaké kroky již byly učiněny. JUDr. Samková zcela samozřejmě očekává, že ředitelka KDaV bude plně pracovat pro její klienty i v době pracovní neschopnosti a jak sama píše, skutečnost, že je nemocná ji vůbec nezajímá.

V březnu jsme se tedy v souladu s přáním rodiny rozhodli sbírku ukončit. Banka, u které byl veden účet má měsíční výpovědní lhůtu. Sbírka tedy byla ukončena k 17. 4. 2015, peníze budou převedeny na samostatný účet, kde budou čekat na soudní rozhodnutí, které ustanoví kolizního opatrovníka dětí paní Kiňové a pana Kroščena. Poté bude čistý výtěžek sbírky převeden na účet dětí. Je nutno podotknout, že KDaV  předčasné ukončení sbírky považuje za pro rodinu nevýhodné, jelikož na účet stále přicházely peníze. I když již jen menší částky než na začátku sbírky před téměř 2 lety. Respektujeme ale přání rodiny a proto jsme sbírku ukončili.

Pevně doufáme, že paní JUDr. Samková již zanechá všech svých aktivit, které brání klidnému ukončení dnes již prakticky skončené spolupráce mezi naší organizací a rodinou paterčat. Včetně dalších veřejných prohlášení, ke kterým si nezjistí potřebné informace. Přitom by stačilo, aby si přečetla také prohlášení Klubu z ledna 2015 zveřejněného na úvodní straně našich webových stránek, ve kterém je jasně napsáno, že pracujeme na ukončení sbírky v souladu s právními předpisy ČR.

Závěrem zdůrazňujeme, že všechny doklady k veřejné sbírce máme v pořádku, při kontrole po prvním roce shledal MHMP pouze jedno pochybení, a to, že bylo číslo účtu zveřejněno médii o 10 dní dříve, než byla sbírka oficiálně povolena. Tuto chybu přiznáváme a litujeme jí. Byli jsme vedeni dobrou vůlí a snahou využít mediálního zájmu na pomoc rodině. Z výtěžku veřejné sbírky za první rok si KDaV ani nestrhl možných 5% z výnosu, které mu dle zákona náležely. Zaměstnankyně KDaV, které pracovaly jako terénní pracovnice v rodině s paterčaty, měly řádné pracovní smlouvy a všechny 3 byly vybrány a odsouhlaseny paní Kiňovou. Vzhledem k tomu, že na konci roku došly peníze z dotace od MPSV (podmínkou dotace je 30% kofinancování a peníze přislíbené MÚ Milovice a Středočeským krajem se nepodařilo získat), byly jejich platy za listopad, prosinec a leden částečně vyplaceny z veřejné sbírky, zcela v souladu s účelem jejího zřízení.

Toto prohlášení jsme sepsali především jako ujištění pro všechny dárce, kteří na účet přispěli, že peníze budou použity na účel, ke kterému byla veřejná sbírka vyhlášena.

Všem dárcům, kteří chtěli pomoci rodině, do které se narodila první česká paterčata, děkujeme.

Dne 20. 4. 2015                                                     Za správní radu Mgr. Štěpánka Kaňková


 

Podpořte naši veřejnou sbírku na pomoc rodinám s vícerčaty v krizi.

Klub dvojčat a vícerčat, zřídil transparentní účet u GE Bank s číslem 215252811/0600.

Stav transparentního účtu můžete sledovat zde.

Za veškeré příspěvky děkujeme.


„Vzhledem k neustálým výzvám a výhružkám ze strany právní zástupkyně rodiny paní Alexandry Kiňové, dr. Samkové, ruší  Klub dvojčat a vícerčat o.p.s. , ke dni 17. dubna 2015, transparentní účet na podporu rodiny s prvními českými paterčaty.
Ke stejnému datu bude ukončena i veřejná sbírka. Jakým způsobem bude čistý finanční výtěžek převeden na rodinu, bude Klub dvojčat a vícerčat o.p.s. , veřejnost informovat, jakmile bude podepsána smlouva o převodu.“

březen 2015

______________________________________________

Zatím byly peníze z transparentního účtu na úpomoc vícerčatům v krizi použity takto:

1500,-  na společný telefon  pro trojčata paní Hany,  2 754,- nákup výživy Nutrilon pro děti paní Radky, 10. 181,-Kč nákup postelí pro děti paní Yvety, šetříme na operaci a židličky pro trojčata paní Aleny. Všem dárcům mnohokrát děkujeme.

V únoru 2015 bylo z transparentního účtu u GE Bank s číslem 215252811/0600 (zřízeného na pomoc rodinám s vícerčaty v krizi) vybráno 14.815,-Kč na mzdu jedné terénní pracovnice a také uhrazené odvody na zdravotní a sociální pojištění za dvě terénní pracovnice za měsíc únor.
Terénní pracovnice pracují v rodině paní Moniky z Milovic, která je po těžké operaci a má doma 6 dětí (nejmladší jsou dvouletá dvojčata).

Stav transparentního účtu můžete sledovat zde .

Všem dárcům děkujeme.

______________________________________________

Klub dvojčat a vícerčat děkuje paní M. Kollárové za darování kočárku pro trojčata paní Renaty z jižní Moravy.
Z transparentního účtu u GE Bank s číslem 215252811/0600 bylo uhrazeno přepravné ve výši 1.634,-Kč.

______________________________________________

„Na žádost rodiny prvních paterčat a její právní zástupkyně byla veřejná sbírka ke dni 17.4.2015 ukončena. “

V lednu 2015 bylo z transparentního účtu (zřízeného na pomoc mamince s paterčaty) vybráno 14.815,-Kč na mzdu jedné terénní pracovnice a také uhrazené odvody na zdravotní a sociální pojištění za dvě terénní pracovnice za měsíc leden.

Na základě žádosti JUDr. Samkové i rodičů paterčat, byly od února terénní pracovnice z rodiny staženy a poskytují pomoc v jiné potřebné rodině s vícerčaty.

Stav účtu je možné sledovat zde .

__________________________

6. ledna 2015, pořad České televize -Dobré ráno, téma: Vícerčata
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/415236100071002/video/

__________________________

UNIVERZITA KARLOVA v Praze
Přírodovědecká fakulta
Katedra fyziologie
Laboratoř biorytmů

Hledáme jednovaječná dvojčata a vícerčata od 6 do 10 let.

Milé maminky a tatínkové, rádi bychom Vás poprosili o spolupráci na vědeckém výzkumu v naší laboratoři. Jedná se o výzkum ranních a večerních chronotypů (jistě jste slyšeli o skřivanech a sovách). Chtěli bychom zjistit, jestli se i geneticky stejná jednovaječná dvojčata či vícerčata mohou v geneticky daných chronotypech lišit.

Pokud máte zájem s námi spolupracovat, prosíme, vyplňte přiložený dotazník a pošlete ho na uvedený e-mail. Samotný pokus znamená sbírání vzorků slin vašich dětí a jednoho z rodičů po tří hodinových intervalech ve 24 hodinách. Pokus chceme opakovat dvakrát; jednou v prosinci nebo v lednu, a podruhé v létě. Přesné instrukce a zkumavky na sliny poskytneme a moc se těšíme na spolupráci.

Dotazníky a dotazy posílejte, prosím na kontakt:  spisskav@seznam.cz, tel. 739 577 088

S pozdravem,

Bc. Veronika Spišská a RNDr. Zdeňka Bendová, Ph.D. zdenka.bendova@natur.cuni.cz

Laboratoř biorytmů
Katedra fyziologie PřF UK
Viničná 7
Praha 2
128 43

______________________________________________

Prohlášení Mgr. Kláry Vítkové Rulíkové k situaci ohledně rozhovoru v časopise Ona dnes ze dne 5. ledna 2014

Netušila jsem, co jedna pravdivá výpověď o osobní zkušenosti vyvolá.
Jsem osočována z toho, že jako státní úřednice a sociální pracovnice vynáším intimní podrobnosti z rodiny klienta.
Ano, státní úřednice jsem – svým zaměstnáním. Pomoc rodině jsem dělala a stále dělám jako dobrovolník organizace Klub dvojčat a vícerčat zabývající se podporou rodin s vícerčaty, kterou jsem založila a 20 let vedu. Organizace (jak již název napovídá) byla založena na principu svépomocné skupiny matek. Klub dvojčat a vícerčat neposkytuje sociální služby, ale pouze poradenství a podporu. Není registrovanou sociální službou, nejedná se tudíž o sociální práci.
Za MPSV jsem byla pověřena koordinací péče o rodinu paterčat (právě proto, že jsem se s nimi znala a znala jejich potřeby z hlediska vícečetných rodin – proto mne také rodina oslovila). Mým úkolem bylo organizovat setkání se zástupci MPSV, Středočeského kraje, pečovatelské služby, městským úřadem Milovice, atd., a sháněním sponzorů, tak, aby rodina dostala to, co potřebuje a efektivní pomoc se nedublovala. S romskou komunitou nemám žádné zkušenosti a přistupovala jsem k nim tedy jako ke každé rodině s vícerčaty. Za 20 let jsem spolupracovala se stovkami rodin z různých sociálních vrstev i etnik.
Vím, co je sociální práce a znám také její kodexy. V tomto případě se o sociální práci tak, jak je obecně pojímána, od počátku nejednalo – k matce jsem „nastoupila“ jako jedna z členek podpůrné skupiny matek, tak, jako to dělám běžně. To, že jsme se spřátelily bylo proto, že jsem ji navštěvovala v porodnici několikrát týdně a snažila se jí být oporou, když její rodina byla daleko. Vše se odehrávalo na základě dobrovolnosti a mého rozhodnutí. Ve chvíli, kdy po návratu matky s dětmi domů nebylo komu podporu rodiny předat (místní RC nemělo zájem, stejně jako romské iniciativy v místě), se moje role změnila v zaměstnavatele terénních pracovnic. Tehdy jsem byla logicky nucena „couvnout“ z role „kamarádky“… To, že jsem si neudržela odstup byla chyba, přiznávám.
V reakcích na článek na iDnes je mi dále vytýkáno, že rozdmýchávám protiromské nálady. Nic takového nebylo a není mým záměrem. Jen jsem se pozastavila nad určitými specifiky (chcete-li folklórními obyčeji), které pro mne byly neznámé a občas i zarážející, zejména v situaci, kdy rodina nemá peníze a je odkázána na pomoc od států a dárců.
Jsem zmatena z reakcí romských aktivistů – přistupovala jsem k této rodině jako ke každé jiné s vícerčaty, ale často jsem slýchala „My to máme jinak“. Což ostatně vyplývá i z reakcí kritiků, kteří si vybrali z článku mé zděšení nad plýtváním potravinami.
Nerozumím tomu. Znamená nediskriminace nutnost nastudování socio-kulturních tradic a zvyklostí všech etnik u nás žijících? Je mou povinností znát kulturní zvyklosti každého, kdo se na mne obrátí s prosbou o radu či pomoc? Nemělo by tomu být naopak?
Domnívám se, že pokud žádám od někoho pomoc či podporu, logicky přijímám jeho pravidla. A pokud ne, mohu pomoc kdykoliv odmítnout.

__________________________________________

Pondělí 5. ledna 2015, rozhovor s Mgr. Klárou Rulíkovou – Vítkovou v MF Dnes – příloha Ona dnes.

______________________________________________

____________________________________

V prosinci 2014 bylo z transparentního účtu (zřízeného na pomoc mamince s paterčaty) vybráno 8.900,-Kč a 14.447,-Kč na mzdy terénních pracovnic za měsíc listopad.

____________________________________

______________________________________________

Ve dnech 16. – 19.11. 2014 probíhá v Budapešti, mezinárodní kongres TWIN2014.
Zástupkyní za Českou republiku, je předsedkyně Klubu dvojčat a vícerčat Mgr. Klára Rulíková.  Na kongresu prezentovala aktivity českého Klubu dvojčat a vícerčat, dále připravený sestřih třináctidílného dokumentu ČT (Paterčata), který sklidil velký ohlas u účastníků konference. Za MPSV prezentovala pomoc rodině s paterčaty z pohledu sociální práce. Prezentace byla přijata velmi pozitivně, následovala zajímavá a rozsáhlá diskuse.

______________________________________________

Oficiální prohlášení předsedkyně Klubu dvojčat a vícerčat Mgr. Kláry Vítkové Rulíkové:

Na základě žádosti paní Alexandry Kiňové, nebudu již od 8. listopadu 2014 mediálně zastupovat její rodinu a také je nebudu zastupovat při jednání s úřady.

Mgr. Klára Vítková Rulíková
Klub dvojčat a vícerčat

______________________________________________

Přehledný seznam – kde všude můžete nakupovat i prodávat obleční i potřeby pro dvojčata/vícerčata

Protože víme, jak náročné je finančně utáhnout vícečetnou rodinu, vytvořili
jsme PŘEHLEDNÝ SEZNAM(http://www.dvojcata.net/koupim-prodam), kde všude  můžete nakoupit i prodávat oblečení a potřeby pro dvojčata/vícerčata

Seznam rádi budeme doplňovat i aktualizovat (dle vašich zpráv či ohlasů) –
proto pokud nám v seznamu něco zásadního chybí (nebo zjistíte, že bazárek už
nefunguje), prosím o zaslání info na emailovou adresu: dvojcata@dvojcata.net .

Předem děkujeme za spolupráci a věříme, že tento seznam na JEDNOM MÍSTĚ pro
vás bude užitečný!

Mgr. Zuzana Staroštíková
+420 739 428 048
z.starostikova@seznam.cz

Centrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty
www.dvojcata.net
www.facebook.com/centrumprodvojcata

www.rc-hermanek.cz
www.twineshop.net

 

V pondělí 3. listopadu 2014 byla hostem pořadu ČT 1 Sama doma, předsedkyně Klubu dvojčat a vícečat – Klára Vítková Rulíková. Téma: paterčata a podpora vícečetných rodin v krizi. 
Následný chat je k dispozici zde :http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/214562220600133/chat/5078-klara-rulikova-vitkova/

 

 


3.mezinárodní_konference_ŽIVOT_S_DVOJČATY_-_DVOJNÁSOBNÁ_RADOST,_Olomouc_12.11.2014_-_prihlaska (1)

 

 

 

_____________________________________________________________

Rodina s vícerčaty dostává od státu míň peněz než ta s více dětmi

Rodinám s dvojčaty či trojčaty dává stát v příspěvcích výrazně méně peněz než rodinám se dvěma či třemi dětmi, které se narodily pár let po sobě. Celý článek zde.

_____________________________________________________________

Podpořte naši veřejnou sbírku na pomoc rodinám s vícerčaty v krizi.

Klub dvojčat a vícerčat, zřídil transparentní účet u GE Bank s číslem 215252811/0600.

Stav transparentního účtu můžete sledovat zde.

Za veškeré příspěvky děkujeme.

Zatím byly peníze z transparentního účtu  použity takto:

1500,-  na společný telefon  pro trojčata paní Hany,  2 754,- nákup výživy Nutrilon pro děti paní Radky, 10. 181,-Kč nákup postelí pro děti paní Yvety, šetříme na operaci a židličky pro trojčata paní Aleny. Všem dárcům mnohokrát děkujeme.

_____________________________________________________________

          

Poslední prázdninový den bude v Mirakulu náhodnému návštěvníkovi přecházet zrak.   Snadno podlehne pocitu, že vidí dvojmo i trojmo. V sobotu 30. srpna se totiž v tomto známém parku bude konat akce Vícerčata v Mirakulu. Do parku jsou ve spolupráci s Klubem dvojčat a vícerčat zvána všechna dvojčata, trojčata atd. bez rozdílu věku.

Čím více, tím samozřejmě lépe – už proto, že se tato komunita pokusí pokořit hned několik rekordů registrovaných agenturou Dobrý den. Prvními potvrzenými účastníky jsou první česká paterčata z „domácích“ Milovic, a to už je početný základ.
Další rekord, který by mohl být zdolán, je nejvyšší počet osob bubnujících na jednom místě. A pokud se zapojí všechna přítomná vícerčat, dost možná se zavlní křivka nějakého blízkého seismografu. Bubenická seance proběhne pod vedením perkusionisty z nejpovolanějších – Tokhiho.

Dvojčata a vícerčata budou mít vstup zdarma. Dva členové doprovodu zaplatí dohromady 100,- Kč, další potom plné vstupné 150,- Kč. Podmínkou sníženého vstupného je ovšem předchozí registrace na emailu park@mirakulum.cz.

Těšíme se na Vás!!!

————————————————————————————–

První česká paterčata po roce opět v médiích!
V pátek 30.5.2014 byla rodina s paterčaty hosty Snídaně s Novou. Záznam prvního vstupu a fotografie si můžete prohlédnout zde.

V pondělí 2. 6. 2014 od 12:30 byl pořad ČT1 Sama doma věnován vícerčatům – rodina s paterčaty (záznam lze shlédnout zde a zde), maminku s 2x dvojčaty narozenými do dvou let od sebe můžete vidět zde.

2.6.2014, v den prvních narozenin paterčat byla tomuto tématu věnována reportáž i ve Studiu 6.

 ——————————————————————————————————————

Dne 14. 6. 2014 se bude konat již 10. Celorepublikový sraz dvojčat a vícerčat ve westernovém městečku v  Boskovicích.

  Od 10 hodin se koná  probíhat registrace dvojčat a vícerčat před Saloonem, v pravé poledne bude společné focení.
Letošního srazu se zúčastní také první česká paterčata, která oslaví 2. června první narozeniny.
Informace o programu městečka a možnosti ubytování naleznete zde.
Těšíme se na Vás!

___________________________________________________________________

Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat

zřídila transparentní účet na pomoc mamince paterčat.

Za veškeré příspěvky děkujeme.

„Na žádost rodiny prvních paterčat a její právní zástupkyně byla veřejná sbírka ke dni 17.4.2015 ukončena.“

č.ú.  211620293/0600
(IBAN: CZ5206000000000211620293)

 Stav transparentního účtu můžete sledovat zde.

Díky iniciativě pana Veselého z GE Money bank na Andělu se podařilo, že účet je veden zdarma.

 Z transparentního účtu bylo dosud uhrazeno:

 • nájemné za měsíc červenec a srpen pro rodinu Kiňových (23.7. a 23.8. ve výši 2x -13 909,- Kč)
 • parní sterilizátor (ve výši 1 906,-Kč)
 • antikolikové kojenecké lahvičky (5ks, celkem 1074,-Kč)
 • doprava paterčat na neurologii do Pražské nemocnice a zpět (3 146,- Kč)
 • mléčná kojenecká výživa Hami (20 x 2 500g, celkem 3 800,-Kč)
 •  Z transparentního účtu byly uhrazeny čisté mzdy terénních pracovnic za měsíc listopad a prosinec 2014 (celkem měsíčně 1,5 úvazku).
_______________________________________________________________________________

Pro všechny, kteří by se chtěli podílet na výzkumech o dvojčatech zveřejňujeme dva aktuální odkazy na soubory otázek:

http://login.oursurvey.biz/9287 – pro rodiče dvojčat

https://docs.google.com/forms/d/19WfIYC-DIyujp-yenzescY2M-YUCqoUIEF7UpoMVEY/edit – pro dvojčata od 15ti let

Za všechny odpovědi děkujeme!
_______________________________________________________________________________

Do nového roku 2014 Vám přejeme vše dobré a splnění vašich nejtajnějších přání!

ČAKDAV


Paní Alena Zemanová (Vave) – www.dekyzlasky.cz – připravila pro rodinu prvních českých paterčat krásný vánoční dárek. Spolu s dobrovolnými švadlenkami ušily pro každé z dětí i staršího syna Tonyho patchworkové deky. Moc děkujeme!

http://vaverika.blogspot.cz/2013/12/vanoce-pro-patercata-fotogalerie.html

http://vaverika.blogspot.cz/2013/12/vanoce-pro-patercata-darky-byly-predany.html
________________________________________________________________________

Pro zájemce, kteří by chtěli paní Kiňové a jejím paterčatům pomoci přímo a ne jen zasláním peněžních prostředků na účet zveřejňujeme aktuální seznam potřeb pro paterčata:

 •  6x menší lustr papírový – (př. Ikea)
 • kojenecké vody
 • zeleninové, masozeleninové a ovocné přesnídávky od 4. měsíce
 • ovocné šťávy od 4. měsíce
 • dětské kaše od 4. měsíce
 • vlhčené ubrousky

Sbírku oblečení pro paterčata pořádí Rodinné centrum Milovice, na jejichž stránkách v levém sloupci naleznete aktuální potřeby.

Všem dárcům jménem paní Kiňové a její rodiny děkujeme.

____________________________________________________________________

Rozhovor s tatínkem prvních českých paterčat, který vyšel dne 18.10.2013 v Deníku,  si můžete přečíst zde.

____________________________________________________________________________

Ve středu dne 13. 11. od 10 do 12 hodin se uskuteční v herně Milovického rodinného centra setkání dvojčat a vícerčat pod záštitou Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat s maminkou prvních českých paterčat paní Sašou Kiňovou.
Jste se svými vícerčaty srdečně zváni!

 Rozhovor s Klárou Vítkovou Rulíkovou o rodině s paterčaty v pořadu Před půlnocí na ČRo Radiožurnál 13.9.2013

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2966321

_________________________________________________________________________________________________________

Pomoc rodině trojčat z Kroměříže

V červnu se kromě paterčat narodila i Kroměřížská trojčata Vojtíšek, Magdalénka a Valentýnka. Díky firmě Ahold mají tato trojčata plenky na jeden měsíc zdarma. Více můžete číst zde.

__________________________________________________________________

Pojištění „na dvojčata“

Po vzoru zahraničních pojišťoven začínají i některé „kreativní“ pojišťovny v ČR nabízet různá kuriozní pojištění. Jedním z nich je možnost pojistit se na přirozené početí dvojčat (vícerčat). V případě, že potom pojištěnec (tedy spíše pojištěnkyně) porodní dvojčata, dostane od pojišťovny plnění v řádu až několika desítek tisíc. Více můžete číst zde.

__________________________________________________________________

Paterčata už jsou doma!!

Paní Saša Kiňová byla v sobotu 2. srpna, dva měsíce po porodu prvních českých paterčat propuštěna se všemi dětmi domů.
Děti jsou kojeny, prospívají a mají již kolem tří kil.
O 10 dnů později ji navštívila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Tiskovou zprávu naleznete zde.

____________________________________________________________

Prohlášení firmy Medela k zapůjčení odsávačky pro paní Kiňovou, maminku paterčat:

http://www.medela.cz/pdf/materske_mleko_pro_patercata.pdf

—————————————————————————————–

Rozhovor s Klárou Vítkovou Rulíkovou o pomoci paterčatům v pořadu
Host na ČRo Radiožurnál

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2906096

____________________________________________________________________

Dar rodině s paterčaty od firmy Daniela kocarky.cz rozpoutal vlnu nejen kladných reakcí :-(

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/narozeni-patercat-zvedlo-prostrednictvim-internetu-vlnu-rasismu-nenavisti-a-zavisti
http://www.denikreferendum.cz/clanek/15673-darujeme-kocarky
http://www.kocarky.cz/kocarek-pro-patercata.php

 

Média o trojčatech a vícerčatech

Paterčata už jsou na světě!

V neděli ráno krátce po sedmé hodině se v podolské porodnici narodila první česká paterčata. Mamince Saše a tatínkovi Tondovi najednou k jejich už pětiletému synkovi Tonymu přibyla holčička Terezka a synové Michael, Deniel, Alex a Martin. Děti i maminka jsou po porodu v pořádku, děti vážily od 1050 do 1340g.

Narozená paterčátka byla trichoriální (měla 3 placenty) a předčasný porod byl proveden z důvodu nedostatečné výživy jednoho z plodů. Respektujeme přání paní Saši, která si nepřála zveřejnit foto svých paterčat.

Spontánní otěhotnění s paterčaty je tak výjimečné, že na světě se to stalo pouze 134 x!!

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100605/obsah/264975-byt-a-sbirka-pro-patercata/

První česká paterčata

Poprvé v České republice se narodí paterčata. Maminka, Saša Kiňová, která už má doma pětiletého synka Antonia, počala samovolně paterčata.  Na světě v současné době žije kolem jednoho sta paterčat, pravděpodobnost početí paterčat je 1:55milionům! Prohlédněte si první reportáž o této mimořádné události zde.

Klára Vítková Rulíková pomáhá mamince paterčat s její složitou sociální situací – foto z 11.5.2013, 28. tt

Další mediální ohlasy na prvních česká paterčata najdete zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100524/obsah/263195-prvni-ceska-patercata/
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/228862-lekari-se-pripravuji-na-porod-historicky-prvnich-ceskych-patercat/
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/maminka-z-milovic-ceka-patercata-snad-je-uzivime-rika.html
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/198088/ceska-supermama-alexandra-23-porodi-patercata.html
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/198114/supermama-ceka-patercata-jak-se-budou-jmenovat.html
http://www.denik.cz/z_domova/zene-se-narodi-patercata-i-sance-na-vyhru-ve-sportce-je-mnohem-vetsi-20130526.html
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/sasa-23-ceka-patercata-a-uz-je-v-porodnici-vime-kam-ji-poslat-pomoc.html
http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/86916/alexandra-23-z-milovic-na-nymbursku-ceka-prvni-ceska-patercata.html
http://tn.nova.cz/zpravy/rozhovory/
http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/televizni-noviny-br-tn-30-5.html – 19.min.

______________________________________________

ČT – Události – Peníze pro rodiny s vícerčaty

V Událostech dne 12. 5. 2013 uvedla ČT reportáž o finanční situaci rodin s vícerčaty.
V reportáži mimo jiné zaznělo: „Organizace zastupující práva rodičů s dvojčaty a vícerčaty si stěžují na diskriminaci. Rodiny jsou podle nich znevýhodněné hlavně po finanční stránce, přestože mají vyšší výdaje, dostávají stejné peníze jako ostatní matky.“
Je dobře, že se po delší době opět podařilo tuto problematiku otevřít. Na reportáž se můžete podívat zde.

 ___________________________________

ČT – Sama doma – Dvojčata ve škole

O své zkušenosti se podělila maminka dvojčat Zdeňka z Brna ve spolupráci s psycholožkou Evou Pavlíkovou.
Na záznam se můžete podívat zde.

_________________________________________________________________

Zachráněné dvojče v děloze matky…

Podolská porodnice zachránila dvojče v děloze matky, kterému bral výživu neživotaschopný plod. Poprvé tak užila metodu, kterou se destruují nádory. Operaci provedli odborníci v Centru fetální medicíny u jednovaječných dvojčat v šestnáctém týdnu těhotenství. Více se můžete dozvědět zde.

_________________________

Pološero – Bič na otce

19. 2. 2013, 21:50 – ČT 2

V Česku se doposud narodila nejvýše čtyřčata, statisticky se prý rodí jen jednou za 10 let. Přitom je prý žena biologicky připravena jen na jedno dítě. Co to udělá s partnerským vztahem, když se místo jednoho mrňouska narodí dva, tři nebo čtyři a celý byt zaplní křikem, plenami a hračkami? Proč vícerčata vyhánějí táty?Matky dvojčat, trojčat a čtyřčat se většinou obtížně srovnávají s náročným těhotenstvím a většina těchto dětí se rodí předčasně, s nevyvinutými orgány a vrozenými vadami. Většina partnerů si pak klade otázky, jestli vůbec bude v jejich silách více dětí zvládnout. Už jedno dítě v těch začátcích po porodu je pro každý partnerský vztah velkou zátěží, natož pak dvě, tři nebo čtyři, je už nad lidské síly a psychologové se shodují, že většina mužů to nezvládá a ze vztahu co nejdříve vycouvá.Rodiče, kteří čekají narození tří nebo více dětí mohou uvažovat i o redukci životaschopných plodů pouze na dva. Tento zákrok prý zvyšuje pravděpodobnost, že matka porodí jedno nebo dvě zdravé děti namísto možného potratu nebo předčasného porodu tří nebo více dětí. Jde ale samozřejmě i o psychologický problém. Zvažování rizik a výhod je u každého rodičovského páru jiné, nicméně pro všechny vždy nesmírně zodpovědné a těžké.

Celý pořad můžete shlédnout zde :  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10318730018-polosero/213562222000003-polosero-bic-na-otce/


Přejeme Vám krásné a poklidné vánoce a požehnaný nový rok 2013!

 

Mezinárodní týden vícečetných porodů  (4. – 11.11.2012)

Posláním Mezinárodní rady organizací pro vícečetné porody (ICOMBO), která sdružuje členy z mnoha zemí, je zvyšovat povědomí veřejnosti o jedinečných potřebách vícečetných novorozenců, dětí a dospělých.
ICOMBO využívá Mezinárodní týdny vícečetných porodů, aby přitáhla pozornost k jednotlivým bodům Deklarace práv a potřeb dvojčat a vícečat a k hledání řešení konkrétních problémů z nich vyplývajících a podněcuje k tomu účelu mezinárodní diskuze i akce na určitá témata.
ICOMBO zvolila pro rok 2012 téma: „Umístění vícečat ve škole a hledání řešení co je pro vícečata nejlepší – separovat, nebo ne?“. Při této příležitosti vydala dva dopisy – pro rodiče a pro učitele.

 ______________________________________________________________________________________________

Hlavní změny v nepojistných dávkových systémech od 1. 12. 2012

V průběhu uplynulých měsíců došlo k několika legislativním úpravám, které nabývají účinnosti 1. prosince 2012. Úpravy se týkají nepojistných dávek, a to mj. konkrétně v těchto oblastech, které by Vás mohly zajímat: Souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči a vyšší příspěvek těžce postiženým dětem předškolního věku.

Rodičovský příspěvek i dětem s postižením

Rodiče zdravotně postiženého dítěte mohou kromě příspěvku na péči nově pobírat i rodičovský příspěvek, tedy obě dávky současně. Dosud platilo, že děti se zdravotním postižením po dovršení 1 roku pobíraly vždy jeden typ dávky – buď rodičovský příspěvek, nebo příspěvek na péči. Rodičovský příspěvek bude poskytován na nejmladší dítě v rodině, které má nárok na příspěvek na péči, a to nejdéle do 4 let věku dítěte, respektive do vyčerpání celkové sumy 220 000 Kč.

Nárok na obě dávky náleží rodiči zdravotně postiženého dítěte nejdříve od 1. prosince, stačí vyplnit písemnou žádost. Částky rodičovského příspěvku vyplacené před tímto datem (z důvodu péče o totéž dítě) se započítávají do celkové částky 220 000 Kč. Také rodiče, kteří nemohli zvolit výši rodičovského příspěvku a pobírají ho v pevných částkách, mohou čerpat souběžně rodičovský příspěvek a příspěvek na péči.

Společně se zvýšením výše příspěvku na péči (viz dále v textu) touto změnou stát zvyšuje pomoc poskytovanou rodinám s dětmi se zdravotním postižením předškolního věku.

Příspěvek na péči

Dítěti s těžkým postižením od 4 do 7 let věku, kterému náleží příspěvek na péči ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), se automaticky (bez ohledu na příjem rodiny) zvyšuje příspěvek na péči o 2 000 Kč.

Výše příspěvku na péči pro osoby mladší 18 let činí měsíčně nadále 3 000 Kč (stupeň závislosti I), 6 000 Kč (stupeň závislosti II), 9 000 Kč (stupeň závislosti III) a 12 000 Kč (stupeň závislosti IV).

I nadále náleží zvýšení výše příspěvku na péči o 2 000 Kč nezaopatřenému dítěti do 18 let věku, který má nárok na příspěvek na péči, a také rodiči, kterému náleží příspěvek na péči a který pečuje o nezaopatřené dítě do 18 let věku, pokud rozhodný příjem rodiny je nižší než dvojnásobek částky jejího životního minima.

Pokud tedy bude dítě, které pobírá příspěvek na péči ve stupni III. nebo IV., splňovat podmínky věku (od 4 do 7 let), i nízkého příjmu (příjem společně posuzovaných osob bude nižší než dvojnásobek částky jejich životního minima), dávka se zvýší o 2000 Kč pouze jednou.


Týden s dvojčaty v Sama doma

Česká televize v pořadu Sama doma věnovala týden od 8.10. 2012 problematice dvojčat a vícerčat.
Jednotlivé příspěvky můžete vidět na http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/.

___________________________________________________________________________________________

Dne 16.11.2012 se konala 2.mezinárodní konference na téma „Život s dvojčaty“

Konference se konala opět v Poslanecké sněmovně PČR pod záštitou Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Dne 17.11.2012 na konferenci navázaly tématicky zaměřené workshopy  pro pedagogy, sociální pracovníky a vedoucí svépomocných skupin.


 

Brněnský Klub vystupoval v rozhlase :-)

Hostem u mikrofonu byla Pavlína Kallusová, poradkyně z brněnského Klubu dvojčat. Záznam rozhovoru si můžete poslechnout zde – http://www.radiopetrov.com/dvojcata/text.html?id=6067.

 


 V sobotu 2.6.2012 se ve Valčianskej doline uskutečnilo

1. celoslovenské stretnutie dvojčiat a viacerčiat.  Sešlo se 173 párů dvojčat a 9 trojic trojčat a tím se utvořil nový slovenský rekord.

Více na http://www.slovenskerekordy.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=688&Itemid=53


Den s dvojčaty – 7.6.2012 v plzeňské kavárně Kačaba!

Akce slavnostně ukončila úspěšný 1. ročník programu AdR neboli asistent do rodiny. Šárka Kaňová představila činnost plzeňského Klubu dvojčat a projekt Asistent do rodiny. Akci záštítila paní JUDr. Marcela Krejsová, po několik volebních období náměstkyně primátora města Plzně, nyní předsedkyní správní rady organizace PLZEŇ 2015 o.p.s.
Od 17:00 se konala přednáška s besedou „Jak se žije s dvojčaty“ s Mgr. Klárou Vítkovou Rulíkovou


 

Klub dvojčat v CID Karlínské náměstí -Peckova 277/7, Praha 8.

Vás zve na pravidelná setkání – úterý 9-12 hod. – 15., 22., 29. května a  5., 19. a 26. června.

K dispozici pro maminky dvojčat budou brožury Bude nás víc – čekáme dvojčata, které jsou zaměřeny na vývoj a výchovu dětí do období předškolního věku.


Televize Metropol uvedla od 23.1.2012 seriál o dvojčatech, kterého se zúčastnila předsedkyně ČAKDAV, Mgr. Klára Vítková Rulíková.

Odkaz na první část z 23.1. najdete zde (prví vstup): Supermáma, 166. díl
Odkaz na druhou část z 25.1. najdete zde (poslední vstup – od 62. min.): Supermáma, 168.díl
Odkaz na třetí část z 20.3. najdete zde (od 25. min.): Supermáma, 207.díl


Mgr. Klára Vítková Rulíková, zakladatelka prvního Klubu dvojčat v Čechách, se distancuje od veškeré činnosti

pražského Centra pomoci rodinám s vícerčaty - Klubu dvojčat a vícerčat, o.s., v Matoušově ulici, z důvodu

jejich odklonu od zásad, na kterých byl Klub dvojčat původně založen. Nesoulad jejich zájmů dokazuje fakt, že

nabídnutá spolupráce Mgr. Kláry Vítkové Rulíkové byla ze strany vedení Klubu dvojčat odmítnuta jako nepřínosná a

nepotřebná.


 

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění vstoupí v platnost v dubnu roku 2012.  Zákon stanovuje, že se (oproti stávající úpravě, kdy byly hrazeny pouze 3 pokusy)  budou kompletně proplácet čtyři pokusy umělého oplodnění, ale pouze v případě, že se při prvních dvou použije jedno embryo. Zdravotní pojišťovny se budou podílet na asistované reprodukci pouze u žen do 40 let. Nad tuto věkovou hranici si musí neplodné páry už veškerá vyšetření, výkony a léky platit samy. Limitem pro umělé oplodnění bude 49. rok věku ženy. Novela formou přechodných ustanovení upravuje i to, jak postupovat, pokud už žena podstoupila první dva cykly asistované reprodukce podle původního zákona.
Žena, která má letos za sebou už druhý cyklus asistované reprodukce a v roce 2012 by měla absolvovat třetí cyklus, má nárok na úhradu třetího i čtvrtého cyklu za podmínky, že v prvních dvou cyklech bylo použito pouze jedno embryo.  Počet přenesených embryí ve třetím a čtvrtém cyklu novela zákona neomezuje.


Přehled dávek platných od 1. ledna 2012 pro osoby se zdravotním postižením

Od ledna příštího roku vzniknou nově pouze dvě dávky, a to příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku. Systém administrace a samotná výplata těchto dávek bude zajištěna na jednom místě v rámci Úřadu práce ČR, resp. jeho krajských poboček.

Příspěvek na mobilitu
Jedná se o opakující se nárokovou dávku, která bude poskytována osobám starším jednoho roku, které nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace.
Výše příspěvku na mobilitu bude v jednotné výši 400 Kč měsíčně.O dávce rozhodne Úřad práce ČR, resp. krajské pobočky ÚP.

Příspěvek na zvláštní pomůcku
Jedná se o jednorázovou nárokovou dávku, která je určena osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, těžkým sluchovým nebo těžkým zrakovým postižením nebo těžkým mentálním postižením.
O dávce rozhodne Úřad práce ČR, resp. krajské pobočky ÚP.
Součet vyplácených příspěvků na zvláštní pomůcku nesmí v 60 kalendářních měsících po sobě jdoucích přesáhnout částku 800 000 Kč (z vyplacených částek se při součtu odečítají ty částky, které osoba v  tomto období vrátila nebo jejichž vrácení bylo prominuto).

Dávka je zaměřena na pomoc v oblasti pomůcek (které umožňují sebeobsluhu, slouží  k získávání informací nebo ke styku s okolím apod.), na zakoupení a úpravy motorového vozidla a úpravy bytu.
Příspěvek se poskytne v těchto případech:
a) příspěvek na zvláštní pomůcku:

 • pokud cena pořízení zvláštní pomůcky bude nižší než 24 000 Kč, poskytne se příspěvek jen v případě, pokud je příjem osoby (nebo osob s ní společně posuzovaných) nižší než osminásobek životního minima; v případech hodných zvláštního zřetele lze poskytnout příspěvek, i když příjem přesahuje uvedenou částku životního minima. Výše příspěvku se stanoví tak, aby spoluúčast osoby činila 10 % z předpokládané nebo již zaplacené ceny pomůcky, nejméně však 1 000 Kč
 • pokud cena pořízení zvláštní pomůcky bude vyšší než 24 000 Kč, spoluúčast osoby či osob společně posuzovaných bude činit také 10 % z této ceny
 • pokud osoba nebude mít dostatek finančních prostředků na zaplacení spoluúčasti, krajská pobočka ÚP s přihlédnutím na celkové sociální a majetkové poměry osoby či společně posuzovaných osob může určit nižší výši spoluúčasti, minimálně však 1 000 Kč
 • maximální výše příspěvku nesmí být vyšší než 350 000 Kč
  b) příspěvek na pořízení motorového vozidla:
 • výše příspěvku se stanoví s přihlédnutím k četnosti a důvodu dopravy a také k příjmu osoby či osob s ní společně posuzovaných podle zákona o životním a existenčním minimu a k celkovým sociálním a majetkovým poměrům
 • maximální výše příspěvku na pořízení motorového vozidla nesmí přesáhnout částku 200 000 Kč; opětovně lze příspěvek přiznat po uplynutí 10 let.

Celé znění zákona najdete na stránkách Senátu. 


Napsat komentář